Centrala | Koniec lata
15083
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-15083,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.1.3.1,vc_responsive

Koniec lata

Reżyser: Piotr Stasik

O projekcie

30 min HD, dokument

Premiera: 2010
Reżyseria: Piotr Stasik
Scenariusz: Piotr Stasik
Zdjęcia: Piotr Stasik
Montaż: D.Wardęszkiewicz, P.Stasik, A.Dymek
Muzyka: Tomasz Gwińciński
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
Koprodukcja: TVP


Nagrody:
2010 „Złota Żaba” w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych za „zmysł obserwacyjny i wrażliwość kompozycyjną, spójność stylu i tonu oraz intymność, z jaką kamera zbliża się do tematu”
2010 Nagroda w konkursie filmów dokumentalnych“Remembrance and Future” – GoEast /Wiesbaden/
2010 Silver Nanook – Flahertiana Diploma – Minsk IFF Listopad
2011 Prix RTP 2 Onda Curta – Festival Tous Courts
2012 specjalne wyróżnienie- Gdańsk DocFilm Festival “Godność I praca”

 

Opis:

Piotr Stasik: „Dwa lata temu podczas pobytu w domu moich rodziców na wsi szukałem jakieś książki do czytania. Zamiast niej znalazłem swoje stare pamiętniki. Byłem zaskoczony, bo okazało się, że najstarsze zostały napisane, kiedy miałem 8 lat. Dwa tygodnie później znalazłem się w Penzie – 700 km za Moskwą. Prowincjonalna Rosja, wygląda jak Polska 20 lat temu. Miałem poczucie jakbym znalazł się w scenografii swojego dzieciństwa. Przez przypadek trafiłem do szkoły kadetów. Zobaczyłem maszerujących w kolumnie chłopców ubranych w wojskowe mundury. Najmłodsi mieli 7 lat, najstarsi 17. Odnalezienie pamiętników oraz wizyta w szkole sprawiły, że wróciłem wspomnieniami do czasów dzieciństwa i postanowiłem zrobić o tym film. Spośród 400 uczniów szkoły wybrałem 5 bohaterów do mojego filmu. Najmłodszy ma 8 lat, najstarszy 17. W każdym z nim odkryłem cząstkę siebie sprzed lat. Przyjrzałem się z kamerą jak wgląda ich zwykły dzień. W ten sposób powstał film, który z jednej strony jest podrożą w czasy dzieciństwa, z drugiej opowieścią o niełatwym losie współczesnej Rosji. ”