Centrala Film | Nagi Król [CH/PL/GER]
15270
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-15270,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.1.3.1,vc_responsive

Nagi Król [CH/PL/GER]

Reżyser: Andreas Hoessli

O projekcie


dokument

polsko-szwajcarsko-niemiecka koprodukcja
Reżyseria:
Andreas Hoessli
Scenariusz: Andreas Hoessli
Zdjęcia: Piotr Stasik, Filip Drożdż
Produkcja: Mira Film
Koprodukcja: Centrala
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Szwajcarski Fundusz Filmowy, ZURICHER FILMSTIFTUNG, éducation21/Filme fuer eine Welt, KULTURFONDS SUISSIMAGE

www.the-naked-king.com/en/

Opis:

Reżyser Andreas Hoessli wiele lat pracował jako korespondent w rejonach konfliktu. W swoich filmach dokumentalnych Andreas zastanawia się, co tak naprawdę dzieje się z ludźmi podczas niepokojów społecznych i wojen? Jego nowy projekt filmowy opowiada o ludziach, którzy stają się rewolucjonistami. Co powoduje, że nimi się stają ? Jak przezwyciężają strach? Jak zmieniają się podczas rewolucji? Co się z nimi dzieje, kiedy upadek władzy, do którego tak bardzo dążyli, staje się faktem?

Nad tymi i innymi zagadnieniami, Andreas Hoessli pochyla się z bardzo prywatnego punktu widzenia. Powraca on do wydarzeń, które spowodowały, że sam stał się reporterem w czasach kryzysu – w latach osiemdziesiątych był świadkiem ruchu robotniczego i powstania “Solidarności” w Polsce. To właśnie wtedy spotkał na swojej drodze Ryszarda Kapuścińskiego, który przyjechał z Iranu, gdzie pisał o rewolucji, która miała obalić Szacha.

Książka Kapuścińskiego “Szachinszach” opisująca wydarzenia irańskiej rewolucji, dla wielu ludzi była i nadal jest książką o rewolucji “Solidarnościowej”. Te mistrzowskie opisy i analizy rewolucji zostały przetłumaczone na ponad 20 języków. Reżyser traktuje książkę Kapuścińskiego “Szachinszach” jako punkt wyjścia do “podróży badawczej”, która zaprowadzi go do najważniejszych miejsc rewolucji w Iranie i Polsce.

.

 

Kategoria
Filmy dokumentalne, ukończone