Centrala Film | Zaraza [PL]
16042
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-16042,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.1.3.1,vc_responsive

Zaraza [PL]

„Zaraza” – element z moodboardu reżyserki. Autor kolażu – Hubert Kielan.


 
zarazafilm.pl
 

Oficjalne media społecznościowe filmu

 
      
 

O PROJEKCIE: Dokumentalny, pełnometrażowy, w developmencie

 
Tytuł oryginalny: Zaraza
Tytuł angielski/międzynarodowy: The Plague
Reżyseria: Monika Kotecka
Scenariusz: Monika Kotecka, Beata Bartecka
Produkcja: Centrala Film
Język oryginalny: Polski
Kraj Produkcji: Polska
 

Opis

 
Dokumentalny esej filmowy o lęku – emocji, która pojawia się kiedy wirus zaraża myśli, zniekształca postrzeganie rzeczywistości i zakłóca codzienne funkcjonowanie każdego, kogo dotyka.
 
Najpierw pojawia się wątpliwość. Chaos informacyjny miesza się z lękiem, wywołując panikę lub wręcz przeciwnie: wyparcie i zaprzeczenie. Schematy ludzkich zachowań, które są reakcją na epidemię, niezależnie od czasu, pozostają podobne.
 
Współczesna pandemia i epidemia ospy prawdziwej we Wrocławiu w 1963 roku tworzą tło dla opowieści o lęku i strachu. To emocje, które podobnie jak wirus, na początku wydają się być możliwe do opanowania, by po chwili rozprzestrzenić się zwiększając niebezpiecznie swoją moc. W filmie podejmiemy próbę uważnej obserwacji, w jaki sposób następuje gradacja stanu emocjonalnego bohaterów oraz w jak bardzo lęk wpływa na różne aspekty ich życia.
 

Festiwale i nagrody

 
Projekt otrzymał do tej pory granty w postaci stypendium scenariuszowego Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i stypendium Prezydenta Wrocławia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury dla Moniki Koteckiej, a następnie dotację PISF w ramach Priorytetu Operacyjnego Produkcja filmowa: Rozwój projektu. W 2020 roku był częścią prestiżowego programu IDFAcademy w ramach International Documentary Film Festival Amsterdam oraz wziął udział w Central European Documentary Market podczas 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Zaraza zostanie zaprezentowana na flagowym wydarzeniu nadchodzącej 28. edycji Sheffield DocFest’s (4-13.06.2021) – forum MeetMarket, podczas którego odbędą się spotkania z czołowymi przedstawicielami branży filmowej.
 

Gallery