Centrala Film | Zaraza [PL]
16042
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-16042,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.1.3.1,vc_responsive

Zaraza [PL]

„Zaraza” – element z moodboardu reżyserki. Autor kolażu – Hubert Kielan.


 
zarazafilm.pl
 

Oficjalne media społecznościowe filmu

 
      
 

O PROJEKCIE: Dokumentalny, pełnometrażowy, w developmencie

 
Tytuł oryginalny: Zaraza
Tytuł angielski/międzynarodowy: The Plague
Reżyseria: Monika Kotecka
Scenariusz: Monika Kotecka, Beata Bartecka
Produkcja: Centrala Film
Język oryginalny: Polski
Kraj Produkcji: Polska
 

Opis

 
Esej filmowy o emocjach, które pojawiają się, kiedy wirus zaraża myśli, zniekształca postrzeganie rzeczywistości i zakłóca codzienne funkcjonowanie. Współczesna pandemia i epidemia ospy prawdziwej we Wrocławiu w 1963 roku tworzą tło dla opowieści o lęku i strachu, a także o tym, jak wpływa on na życie kilku bohaterów. Schematy zachowań, które są reakcją na epidemię, niezależnie od czasu, pozostają podobne. Nikt początkowo nie wierzy w powagę sytuacji. Chaos miesza się z lękiem, wywołując panikę lub też przeciwnie: wyparcie i zaprzeczenie. Pojawia się złość i frustracja, z czasem jednak akceptacja, która dla jednych przynosi stan pewnego rodzaju otępienia, dla innych moment radykalnych zmian.
 

Festiwale i nagrody

 
Podczas nadchodzącego 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, „Zaraza” weźmie udział w Central European Documentary Market (3–5.06.2020). To jedyny w Polsce międzynarodowy market koprodukcyjny dla producentów dokumentalnych, organizowany przez DOC LAB POLAND we współpracy z KFF INDUSTRY. Do udziału w markecie zakwalifikowało się 30 projektów – 12 polskich i 18 zagranicznych. Projekt otrzymał do tej pory również granty w postaci stypendium scenariuszowego Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i stypendium Prezydenta Wrocławia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury dla Moniki Koteckiej, a także był częścią prestiżowego programu IDFAcademy w ramach ubiegłorocznej edycji International Documentary Film Festival Amsterdam.